В Україні псується до 60% зібраних овочів і фруктів

Джерело:  Цензор.НЕТ
овочі

Україна має дуже високі показники післязбиральних втрат плодоовочевої продукції – вони можуть сягати 40-60%. Причиною цього є відсутність належним чином обладнаних сховищ, Про це йдеться в огляді ринку свіжих фруктів та овочів у Європейському Союзі та Україні на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства.

Як зазначається, високі післязбиральні втрати – одна зі слабких сторін українського сектору свіжих овочів та фруктів.

У звіті вказують, що Україна, з одного боку, має майже ідеальні умови для розвитку овочівництва та садівництва (родючі ґрунти, хороші кліматичні умови, близькість до ринку Євросоюзу, конкурентну перевагу в вигляді низьких витрат на робочу силу), але водночас є нетто-імпортером майже всіх овочів і фруктів, які розглядаються в документі.

У виробництві плодоовочевої продукції в Україні домінують малі фермерські господарства, на які припало 94% обсягу овочів та 82% обсягу фруктів у 2022 році.

Розвиток цього сектору може стати потужним інструментом для відновлення економіки та розвитку сільських територій, проте його стримують низький рівень механізації, порівнюючи з ЄС, брак сховищ, відсутність необхідних сертифікатів для експорту в ЄС у малих та середніх господарств і обмежений доступ до ринків збуту.

У звіті звертають увагу на те, що додаткові проблеми створила повномасштабна агресія з боку росії, яка знищила третину запасів прісної води в Україні. Значні території заміновано, особливо в регіонах, де традиційно вирощували овочі.

Загальні втрати агросектору перевищують $80 млрд, що майже дорівнює середньорічному ВВП України за 2011-2021 роки ($102 млрд).

Раніше повідомлялося, що більшість виробників картоплі в Україні цьогоріч недоотримали до 30% урожаю, відтак на ринку відчувається дефіцит цього продукту. Така ситуація склалася через посуху, яка тривала впродовж серпня-вересня, і збиральна техніка не могла працювати в полі. Відновилися роботи лише наприкінці вересня, після дощів.

До того перша заступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів Олена Крамаренко заявляла, що через розв’язану Росією війну частина родючих земель буде непридатною для обробітку довгий час, їх доведеться законсервувати. 

Позначки:, , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!