У січні 2025 року Індекс продовольчих цін ФАО знизився – головним чином через зниження цін на цукор, олії та м’ясо
![фао](https://ukragroconsult.com/wp-content/uploads/2022/07/fao.jpg)
У січні 2025 року середнє значення Індексу продовольчих цін ФАО* (ІВЦФ) становило 124,9 пункту, що на 2,1 пункту (1,6 відсотка) нижче за переглянутий грудневий показник. Зростання цін на молочну продукцію та зернові було з надлишком компенсовано зниженням індексів цін на цукор, рослинні олії та м’ясо. Загальне значення індексу було на 7,3 пункту (6,2 відсотка) вище відповідного рівня минулого року, проте воно було на 35,3 пункту (22,0 процента) нижче за його рекордне значення, зафіксоване в березні 2022 року.
» У січні середнє значення Індексу цін на зернові ФАО склало 111,7 пункту, що на 0,3 пункту (0,3 відсотка) вище за грудневий показник, але все ж таки на 8,2 пункту (6,9 відсотка) нижче відповідного показника минулого року. У січні відзначено зовсім незначне зниження експортних цін на пшеницю в умовах млявої динаміки ринку. Зниженню цін сприяв слабкий імпортний попит, що зумовив повільні темпи експортного продажу з боку низки найбільших експортерів, проте скорочення пропозиції з боку рф та неоднорідність стану озимих культур у різних районах Європейського Союзу, рф та Сполучених Штатів Америки стримували цю тенденцію. У січні зросли світові ціни на кукурудзу, які вперше за два останні роки перевищили рівень попереднього року. Цьому зростанню сприяли такі чинники, як сезонне зниження пропозиції, несприятливі умови в Аргентині після закінчення посівних робіт, повільне просування посівної кампанії кукурудзи другого врожаю (“сафрінія”) у Бразилії, а також перегляд у бік зниження прогнозів виробництва та запасів кукурудзи в Сполучених Штатах. Щодо інших фуражних зернових, то зросли світові ціни на сорго та ячмінь – хоча ціни на ячмінь зросли лише незначно. У січні Індекс цін ФАО на всі види рису знизився на 4,7 відсотка за умов великих обсягів експортної пропозиції та конкуренції між експортерами.
» У січні середнє значення Індексу цін на рослинні олії ФАО склало 153,0 пункту, що на 9,1 пункту (5,6 відсотка) нижче показника попереднього місяця, але на 24,9 відсотка вище за показник відповідного періоду минулого року. Головним чинником такого зниження було падіння світових цін на пальмову та рапсову олії, у той час як котирування соєвої та соняшникової олії залишалися стабільними. Після семимісячного періоду зростання світові ціни на пальмову олію, що досягли найвищих значень за останні кілька років, знизилися, що зумовлювалося головним чином обмеженням попиту; водночас на початку 2025 року ціни на ріпакову олію помірно знизилися. Котирування соєвої та соняшникової олії, навпаки, залишалися стабільними; це було обумовлено, відповідно, стурбованістю несприятливими погодними умовами в деяких районах країн – виробників сої у Південній Америці та стабільно високим імпортним попитом у світі.
» У січні середнє значення Індексу цін на м’ясо ФАО* склало 117,7 пункту, що на 1,7 пункту (1,4 відсотка) нижче за грудневий показник, але на 8,9 пункту (8,1 процента) вище за рівень минулого року. Така тенденція була зумовлена зниженням світових цін на баранину, свинину та м’ясо птиці, яке переважувало зростання котирувань яловичини. В умовах скорочення попиту після новорічних свят дещо знизилися ціни на баранину. Ціни на свинину також знизилися через падіння котирувань у Європейському союзі, де внаслідок спалаху ящуру в Німеччині деякі ключові країни-імпортери запровадили заборону на імпорт, що призвело до надмірної пропозиції; це також ускладнювалося затоваренням у зв’язку із закриттям скотобоєн у період новорічних свят. Водночас дещо знизилися ціни на м’ясо птиці через достатню пропозицію, особливо з боку Бразилії, де сприятливі ціни на корми сприяли зростанню виробництва. Світові ціни на яловичину, навпаки, зросли в умовах стійко високого імпортного попиту на ключових ринках.
» У січні Індекс цін на молочну продукцію ФАО становив 142,9 пункту, що на 3,3 пункту (2,4 відсотка) вище показника грудня 2024 року і на цілих 24,3 пункту (20,4 відсотка) вище соответствующего показника. Найбільше зросли світові котирування сиру (на 7,6% порівняно з попереднім місяцем), що відображає зростання імпортного попиту у світі в умовах повільного відновлення обсягів виробництва та високих обсягів продажів на внутрішніх роздрібних ринках найбільших країн-виробників. Світові ціни на вершкове масло, навпаки, продовжували знижуватися, незважаючи на зростання попиту з боку підприємств харчової промисловості Європи та Океанії. Також знизилися світові ціни як на цільне, так і на знежирене сухе молоко, що стало результатом відновлення обсягів виробництва в Європі та млявого внутрішнього та імпортного попиту.
» У січні середнє значення Індексу цін на цукор ФАО склало 111,2 пункту, що на 8,1 пункту (6,8 відсотка) нижче рівня грудня і на цілих 25,2 пункту (18,5 процента) нижче відповідного значення минулого року2 становив 108,6 пункту. Головним фактором цього зниження в січні були сприятливі прогнози пропозиції на світовому ринку на поточний збутовий сезон 2024–2025 року через сприятливі погодні умови в Бразилії в останні місяці, що сприяло гарному стану посадок цукрової тростини, збиральна кампанія якого почне2. Крім того, зниженню цін на світових ринках цукру також сприяло рішення уряду Індії про відновлення експорту цукру, на який у жовтні 2023 року було введено обмеження.
![](https://www.fao.org/images/worldfoodsituationlibraries/default-album/home_graph_3_feb25.jpg?Status=Master&sfvrsn=ba07d6c5_286)
![](https://www.fao.org/images/worldfoodsituationlibraries/default-album/index_table_feb25.jpg?Status=Master&sfvrsn=f1650231_291)
Читайте також
Зерновим коридором вже перевезли 100 млн тонн вантажів – Зеленський
Agri-food. Адаптація стратегій у виробництві та переробці до мінливого світового р...
Nestle цього року планує інвестувати 8 млрд грн у діяльність в Україні
ФАО прогнозує зниження запасів пшениці та кукурудзи
Українці до нового урожаю харчуватимуться імпортною картоплею
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом