Сидерація і покривні культури — це не відмова від міндобрив, а їх поступове скорочення — думка
Працюючи з покривними культурами і сидератами, ми створюємо оптимальні умови для коренів і вивільняємо слабодоступні елементи живлення з ґрунту.
Про це розповів Віктор Філатов, фермер, співзасновник бренду FD Seeds і підприємства, в інтерв’ю на SuperAgronom.com.
«Наприклад, якщо ми візьмемо фосфор, то його вміст у ґрунтах (підкреслю, загальний вміст, а не вміст доступних форм) коливається від 0,05% до 0,25%. Такий самий, як і загальний вміст у земній корі… Скільки це? На гектарі при товщині орного шару 25 см і щільності ґрунту 1,35 г/см3 = 3375 тонн ґрунту. Тобто загальний вміст фосфору може становити 1600-8400 кг/га. Саме з цими елементами ми і можемо працювати. Частково роблячи їх доступнішими. Цей принцип стосується й решти елементів», — пояснив фахівець.
Віктор Філатов наголосив, сидерація та застосування покривних культур не означає повної відмови від мінеральних добрив. На практиці — це їх поступове скорочення від 30% до 80%. Бо, по-перше, не після всіх культур можна посіяти покривні. Здебільшого тільки після культур, які звільняють поле до 15 серпня. По-друге, треба розуміти хоча б приблизно, скільки не вистачає того чи іншого елементу живлення.
«Наприклад, якщо за рік ми можемо вивільнити 20-70 кг фосфору, до 50 кг калію й отримати з атмосфери з бобовими 30-80 кг азоту з сидератів, а на 12 тонн кукурудзи загалом вам не вистачає 60 кг фосфору і 110 кг азоту, то ці 20-30 кг фосфору і 50 кг азоту вам все одно необхідно довнести. Ці умовні N 30-80 кг, P 20-70 кг і К до 50 кг з сидератів будуть коштувати 1300-1500 грн, а з мінеральних добрив (навіть найдешевших) 6500-8000 грн (за нинішніми цінами на умовні 16-16-16 чи 8-24-24)», — обґрунтував Віктор Філатов.
З його слів, з часом можливо довести свої ґрунти до того стану, що під соняшник після сидератів можна не дати мінеральних добрив взагалі, при цьому отримати урожайність 3-4,5 т/га. А потім після цього соняшника (на сидерати вже просто не вистачить вегетації) зможемо посіяти пшеницю лише на азотних та сірчаних добривах і теж отримати добрий врожай. Бо фосфор і калій уже не лімітують.
Фахівець зазначив, за 4-6 циклів покривних культур протягом 10-12 років ми вже маємо підвищені норми цих елементів у своїх ґрунтах.
Читайте також
Значний експортний попит підтримує ціни на пшеницю в Україні на високому рівні
Плануйте новий сезон з прогнозом урожаю та посівних площ-2025 від УкрАгроКонсалт
На Черкащині для озимих вологи більше ніж достатньо
QSS Global – Спонсор BLACK SEA GRAIN. EUROPE-2025
Ф’ючерси на соєві боби на товарній біржі Чикаго у вівторок закрилися зниженням
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом