Гірчиця: 300% рентабельності чи хаотична гра на удачу?

Джерело:  AgroPortal.ua
гірчиця

Динаміка площ вирощування гірчиці в Україні має хаотичний характер та залежить від таких чинників як цінова політика та ринок збуту.

Про це в коментарі AgroPortal.ua зазначає завідувач сектору селекції гірчиці Інститут олійних культур НААН Ганна Буділка.

За її словами, під врожай 2024 року в Україні посівна площа гірчиці становила 43 тис. га, що склало 49,9% від посівної площі у 2023 році.

Загалом, за останні роки площа під гірчицею була такою:

  • 2019 р. — 48,3 тис. га;
  • 2020 р. — 24,7 тис. га;
  • 2021 р. — 20,8 тис. га;
  • 2022 р. — 19 тис. га;
  • 2023 рік — 86 тис. га.

Основними регіонами вирощування гірчиці до 2022 року був південь України — Запорізька, Донецька, Херсонська області.

Війна внесла корективи у зони вирощування і на 2024 рік це — Одеська, Сумська, Донецька, Полтавська, Миколаївська, Харківська та Чернігівська області. В останні роки спостерігаємо дефіцит опадів, це також призводить до зменшення посівних площ у південних областях. Гірчиці для формування врожаю потрібно мінімум 450 мм вологи за вегетаційний період.

При цьому експерт додає що середня врожайність гірчиці по країні за останні 5 років складає 7,6-10,2 ц/га.

А рентабельність виробництва сягає 100-300%.

Перспективність розвитку малопоширених олійних культур (таких як гірчиця), обумовлюється тим що вони користуються попитом на зовнішніх ринках, високою ціною реалізації, забезпечують високий рівень рентабельності виробникам

Переважна частина української гірчиці експортується до країн ЄС. Основні країни імпортери — Німеччина, Нідерланди, Угорщина, Румунія та Греція.

Що ж стосується ціни, то у 2019 році вона була на рівні 10,5 тис. грн /т, у 2022-2023 МР вона зросла до 48 тис. грн/т, у 2024 р. дещо знизилась —25-30 тис. грн/т.

Це олійна, альтернативна, 100 % ліквідна культура, адже біологія рослини дозволяє використати її, як доброго попередника, здатного поліпшити агрофізичні та фітосанітарні властивості ґрунту, як зелене добриво, насіння застосувати в багатьох галузях

Серед переваг науковиця також додає наявність ринків збуту, родючі землі, помірні кліматичні умови та багате наукової підґрунтя.

Що каже виробник

У агропромхолдингу «Астарта-Київ» вирощують як білу, так і чорну гірчицю вже багато років поспіль, площі у 2024 р. склали близько1600 га, на наступний рік планується скорочувати саме товарні посіви майже в 3 рази. На Полтавщині, де працює підприємство з органічною технологією виробництва,  регулярно висівається органічна гірчиця, але найбільше площ у цьому році було відведено у Чернігівській області.

Агрохімік-ґрунтознавець компанії Вікторія Олійник зазначає, що культура не дуже вибаглива до попередників, її можна висівати після озимих, бобових, проте не варто обирати культури із сімейства капустяних, як попередник. Оскільки вона сама виступає сидератом, може рости і не на дуже родючих ґрунтах, не потребує великої кількості гербіцидних та фунгіцидних обробок, на відміну від зернових, наприклад, тому є більш економічно заощадливою. Проте, гірчиця не любить засолених, дуже важких, запливаючих, засолених ґрунтів.

Гірчиця — одна з нішевих культур, які ми регулярно вирощуємо у холдингу. У неї великий потенціал, хоч вона поки не дуже розповсюджена на ринку України. Культура не потребує великої кількості обробок засобами захисту рослин, так як є значним конкурентом для бур’янів. Гірчиця  має попит від європейських країн, особливо коли ми говоримо про органічну продукцію, також вона є чудовою складовою сівозміни, так як покращує структуру ґрунту, його аерацію. Після збирання культури залишається велика кількість рослинних решток, які багаті на легкодоступні елементи живлення. Саме тому, ми плануємо розширювати площі посіву гірчиці саме як сидерату, який покращує агрохімічні та водно-фізичні властивості ґрунту

У Астарті на наступний сезон також вирощуватимуть гірчицю на насіння, щоб розширювати площі під гірчицею на сидерати.

Позначки:, ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!