Дозвіл на використання ГМО сої в країнах ЄС знижує ціни на сою без ГМО в Україні

Європейська комісія дозволила використовувати генетично модифіковану сою в продуктах харчування та кормах для тварин, повідомляє Feedlot з посиланням на наукову оцінку Європейського агентства з безпеки продуктів харчування (EFSA).
За даними комісії, ГМ соя пройшла комплексну та сувору процедуру оцінки, яка забезпечує високий рівень захисту здоров’я людей, тварин та довкілля, після чого було дозволено імпортувати її для використання в продуктах харчування та кормах для тварин, але не для вирощування на території ЄС.
Дозвіл дійсний протягом 10 років, і на будь-який продукт, отриманий з такої сої, поширюються суворі правила ЄС щодо маркування та відстеження.
«Єврокомісія була юридично зобов’язана ухвалити рішення з цього питання після того, як держави-члени ЄС не набрали достатньої кількості голосів ні за, ні проти», – уточнюється в повідомленні.
Таке рішення різко зменшить премію за сою без ГМО, яка в минулому сезоні сягала 30-50 $/т порівняно з ГМО соєю.
У 2024/25 МР ЄС збільшив імпорт сої порівняно з попереднім сезоном на 8% до 14,27 млн т, причому частка поставок Бразилії в обсязі імпорту зменшилася з 45,2% до 42,8%, США – виросла з 40,7% до 41%, а України – з 7,4% до 10,9% або 1,56 млн т.
В Україні експортні ціни попиту на сою без ГМО знизились ще на 5-10 $/т до 400-410 $/т або 19000 грн/т з доставкою в порт, втративши за місяць 30-40 $/т. Експортні ціни попиту на сою з ГМО залишаються на рівні 18000-18200 грн/т або 382-386 $/т з доставкою до портів, оскільки трейдерам потрібно закрити контракти.
Експорт сої з України у 2024/25 МР склав 3,5 млн т (з них 1,56 млн т до ЄС), а переробка (з огляду на обсяги експорту соєвої олії) сягнула 2 млн т, тому вільними залишаються ще приблизно 1 млн т сої, яка може бути еспортована або перероблена до кінця сезону.
Переробники вже більше місяця майже не купують сою без ГМО, тоді як за ГМО-сою пропонують 17000-17200 грн/т з доставкою на завод.
Ціни на сою в Україні залишаються під тиском можливого введення 10% експортного мита. Хоча 7 липня Комітет аграрної та земельної політики Верховної Ради відхилив ініціативу щодо запровадження мита на експорт сої та ріпаку, але Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики, навпаки, рекомендує ввести ці мита. Тому питання буде вирішуватись під час голосування у липні чи серпні (нагадаємо, що під час першого голосування відповідні правки підтримали 200 депутатів з 226 необхідних).
Ми вважаємо, що було б краще, якби депутати зайнялись легалізацією вирощування ГМО-сої в Україні, якою вже засіяна понад 70% площ.
Читайте також
Шторм на ринку зерна і олій в Чорноморському регіоні. Хто забере маржу у 2025/26?
Вишня та смородина оновлюють цінові рекорди в Україні
У травні Австралія різко збільшила експорт нуту та сочевиці
«Зелена гільдія» запустила повний цикл переробки картоплі в Гостомелі
Темпи збору зернових у росії стрімко падають
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом