Дорогий газ та добрива можуть призвести до світового недобору зерна у 2022 році.
Газова криза в Європі опосередковано зачепила багато галузей промисловості, що використовують його як паливо, паливо, або як необхідну сировину для виробництва хімічної продукції. Його подорожчання підриває усталене ціноутворення у різних галузях економіки, побутового забезпечення населення та ставить під загрозу сам факт комфортного економічного укладу найстарішого континенту. Можливі негативніші наслідки в майбутньому — дорогий газ і як наслідок добрива можуть призвести до світового недобору зерна у 2022 році та небувалого зростання цін на сільгосппродукцію.
Як уже писало раніше «КазахЗерно.kz», зростання цін на газ сповільнило забій худоби в Британії, що призвело до перебоїв у постачанні м’яса до супермаркетів. Це було викликано нестачею вуглекислого газу, яким вони присипляли тварин і який, як побічний продукт, купували у виробників добрив. Ті у свою чергу, зіткнувшись із зростанням цін на газ, тимчасово припинили виробництво, як добрив, так і вуглекислого газу.
Але негативи на цьому не скінчилися. Призупинення та значне здорожчання виробництва добрив викликало зростання цін на цей необхідний у сільському господарстві елемент. Фермери обмежуватимуть його використання для вирощування культур, або ціна цих культур зросте разом із цінами на газ та добрива. А далі вся ця куля докотиться до прилавків і кінцевого споживача.
Одразу після вибухового зростання на газ закрилися або скоротили виробництво найбільші корпорації з випуску мінеральних добрив. Європейських виробників мінеральних добрив накриває найжорстокіша криза, пов’язана з тим, що в основі собівартості їхньої продукції лежить газова складова. Навіть за умов нормальних ціни газу витрати на його придбання становлять до 70% собівартості готового продукту. Що вже говорити про ситуацію, коли ціни на блакитне паливо піднімаються аномально високо, як, наприклад, зараз.
Європейські виробники масово скорочують чи навіть зупиняють виробництво. І в найближчому майбутньому позитивні перспективи для них не проглядаються: Володимир Путін заявив, що дефіцит газу в Європі може скласти гігантські 70 млрд. кубометрів. А такий дефіцит не покриє навіть терміновий запуск «Північного потоку — 2».
Ситуація в європейському секторі виробництва мінеральних добрив зараз є реально аховою. Першою, ще в середині вересня, через дорожнечу газу зупинила свої два британські заводи американська компанія CF Industries Holdings. Так, Британія тепер не в ЄС, але європейським споживачем добрив від цього не перестала бути. Буквально за кілька днів заявив про скорочення на 40% виробництва аміаку на своїх європейських заводах великий норвезький виробник мінеральних добрив Yara International.
Потім послідовно скоротили виробництво через високу вартість газу Fertiberia в Іспанії та OCI у Нідерландах. А литовська Achema відмовилася від поновлення роботи свого аміачного заводу. Ще трохи пізніше про скорочення виробництва заявив великий європейський виробник Borealis AG. І, нарешті, до кінця вересня здався хімічний гігант BASF, який вирішив скоротити виробництво аміаку на заводах в Антверпені та Людвігсхафені в Бельгії та Німеччині.
Але є країна, яка почуватиметься в цих умовах більш-менш комфортно. Російські виробники добрив зафіксували вартість своєї продукції та пообіцяли не підвищувати її у найближчому майбутньому, повідомляла раніше фінська газета Maaseudun Tulevaisuus. Видання наводить цифри, які визначають, наскільки великою буде конкурентна перевага російських фермерів у суперництві із фермерами ЄС та США. У Росії вартість добрив продовжує залишатися вигідною для фермерів
У той же час ця ситуація створює чудові можливості для отримання додаткових доходів російській хімічній промисловості, що має доступ до дешевшої сировини. Але вона створює ризики для російських аграріїв, якщо заздалегідь не вжити заходів щодо попередження надмірного вивезення добрив з країни, сільське господарство вже навесні може зіткнутися з їх дефіцитом. Що за підсумками наступного сезону неминуче призведе до падіння врожаїв.
Читайте також
Україна експортувала яловичини та ВРХ на $12 млн більше, ніж імпортувала
Пальмова олія більше не є найдешевшим, що ставить під загрозу її домінуючу частку ...
Росіяни планують експортувати зерно з Херсонщини до «дружніх країн» через Крим. Пе...
IGC очікує на скорочення світових запасів зерна
ТАС Агро планує закінчити рік із чистим прибутком у $18 млн
Напишіть нам
Наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом