Виробництво цукру в Україні подорожчало на 40%

сахар

Виробництво цукру в Україні в 2021/2022 МР, за прогнозами НАЦУ «Укрцукор», складе 1,45 млн т. Цілком достатньо, аби перекрити внутрішню потребу, яка оцінюється у 1,25-1,30 млн т. Проте скільки коштуватиме цукор — наразі під питанням.

Через подорожчання природного газу у вересні-жовтні цього року собівартість цукру у виробників зросла щонайменше на 40% у порівнянні з 2020-м, розповідає AgroPortal.ua т.в.о голови правління НАЦУ «Укрцукор» Назар Михайловин.

Газове питання

«Для цукрових заводів цього року виробничий сезон надзвичайно складний, а особливо через непрогнозовану ситуацію на ринку природного газу», — ділиться експерт.

Виробництво цукру з цукрових буряків — сезонне. Воно триває в основному 3-4 місяці (вересень-грудень). На цей час заводам необхідно закупити щонайменше 300 млн куб. м природного газу.

«Проте різке зростання цін на ринку природного газу (у червні цього року ціна складала 11 тис. грн за 1000 куб. м, а нині в окремих регіонах — 35 тис. грн) призведе до збільшення собівартості та оптово-відпускних цін на цукор у його виробників», — вважає Назар Михайловин.

Для закупівлі природного газу через відсутність обігових коштів цукрові заводи змушені продавати цукор нижче собівартості, зазнаючи при цьому значних збитків.

Ранній старт

«Цьогоріч ситуація на полях із цукровими буряками у порівнянні з минулим роком покращилась, проте через затяжні дощі у серпні знизилась цукристість», — зазначають в «Укрцукор».

Переробка сировини стартувала раніше — 21 серпня, тоді як у 2020 р. — лише 5 вересня.

Особливості сезону
Деякі особливості сезону відзначають і самі виробники, але сходяться на тому, що загалом їх небагато.

«Хіба що погодні умови — температура набагато нижча, ніж минулого року», — ділиться головний інженер із цукровиробництва «Сігнет-Центр» Андрій Осипенко.

Обсяги виробництва в 2021 р. у порівнянні з минулим роком «Сігнет-Центр» очікує практично на попередньому рівні. Незначне зростання можливе за рахунок вищої цукристості буряків.

Андрій Осипенко додає, що другий сезон цукровий завод компанії працює без буртовкладальних машин — із 2-3-денним запасом буряків. Це дозволяє зменшити втрати цукру при зберіганні.

«Астарта» також акцентує на більш ранньому терміні пуску заводів. «У 2020 р., як і у 2021-му, працювали п’ять заводів компанії. Але, наприклад, станом на 10 жовтня 2020 р. сировину переробляли 3 цукрові заводи, тоді як у 2021 р. на цю дату працювали вже 4, а з 12 жовтня розпочав приймання сировини і 5-й цукровий завод, відповідно, перероблена значно більша кількість сировини», — повідомляють у компанії.

Альтернатива — мазут?

Андрій Осипенко акцентує, що виробництво цукру є найбільш енергоємним із усіх галузей харчової промисловості.

Для деяких цукрових заводів поточна ціна природного газу вже є критичною. Якщо вона зберігатиметься і надалі, багато з них будуть змушені переходити на альтернативні енергоносії — мазут, вугілля тощо

Поки що, вважає Осипенко, про ціну на цукор говорити складно: все залежить від об’ємів його виробництва в Україні та світі в цілому.

«Також невідомо, якою буде ціна природного газу через місяць. Про те, що ціни будуть рости, можна говорити впевнено», — додає він.

У компанії «Астарта» говорять, що завдяки проведенню організаційно-технічних заходів у 2021 р. їм вдалося зменшити витрати газу на переробку 1 т буряків у середньому на 6% у порівнянні з попереднім роком.

«Загалом же зараз ціна на природний газ доволі волатильна. Станом на 6 жовтня ринок зафіксував її історичний максимум — 42,5 тис. грн за 1000 куб. м. А, наприклад, станом на 11 жовтня ціна на цей енергоносій становила вже 35,5 тис. грн. Тож є сподівання, що ціни на природний газ стабілізуються», — додає цукровиробник.

В основному цукрові заводи «Астарти» теж працюють на природному газі. Втім Глобинський цукровий завод працює на біогазі, виробленому на біоенергетичному комплексі компанії.

Допоможуть дотації

Тим часом представники бізнес-асоціацій уже направили кілька звернень до влади, у яких закликають урядовців спільно шукати можливості для зниження непомірних цін на природний газ.

В одному з них бізнес-спільнота просить урядовців передбачити в держбюджеті-2022 дотації для виробників цукру в обсязі 150 грн/т.

Сума розраховуватиметься пропорційно обсягу проданої сировини, йдеться у зверненні.

«Сподіваємося на позитивне вирішення проблеми, оскільки неврегульованість цього питання призведе до значних втрат цукрових буряків та подальшої кризи у вітчизняній бурякоцукровій галузі», — підсумував Назар Михайловин.

 

AgroPortal.ua

Позначки:, , ,

У Вас виникли додаткові запитання?
Будемо раді допомогти!

What You Need to Know about Black Sea Region.

The latest on what’s moving agro markets, in your inbox